Jak nejlépe upravit krůtí maso?

Krůtí pečeně bude šťavnatá a křupavá pokud dodržíte pár zásad, které doporučujeme

Krůtu můžeme vařit, smažit, dusit i péct. Pečeme-li ale vcelku, může pečeně občas skončit vysušená či syrová u kosti. Uvádíme rady, jak se tomu můžeme vyhnout:

Osušit - Krůtu dobře osušíme (uvnitř i vně) papírovými ubrousky, včetně záhybů v kloubech. Po důkladném osušení, vložíme nezakrytou krůtu přes noc do chladničky.

Okořenit - Bylinky, koření i šťávu z citrónu důkladně vetřeme do kůže krůty. Do dutiny pak vložíme dobře omyté půlky citrónu, případně i stroužek česneku a čerstvé bylinky. Uvnitř však musí zůstat volný prostor.

Potřít tukem - Okořeněnou krůtu potřeme olivovým olejem, nejlépe panenským.

Osolit, opepřit - U větší krůty nešetříme solí, při podlévání se sůl smývá. Stejné množství soli i pepře jako jsme použili na povrch krůty, použijeme i do dutiny krůty.

Otevřená dutina - Kolíkem (jehlou) zajistíme, aby se dutina nestáhla. Volný otvor umožní proudění vzduchu, čímž se zkrátí čas tepelné úpravy a krůta se propeče rovnoměrně. Vyplatí se zapíchnout do nejsilnější části stehen kovovou jehlu, jež povede teplo do míst, která se propékají nejdéle.

Před samotným pečením krůty je vhodné ze stehen odstranit šlachy, jinak je docela jisté, že maso bude tuhé.

Pečení krůtího masa

V předem vyhřáté troubě při 220 °C   se nejprve krůta peče vcelku 20 minut. Pak se teplota sníží na 180 °C a maso se postupně dopéká. Mělo by se počítat s 12–13 minutami na každých 500 g hmotnosti. Teplota by nikdy neměla klesnout pod 165 stupňů. Dobře upečený krocan má mít v prsou teplotu 77 °C a ve stehnech 82 °C.

Máslo i výpek - Nejlepší je potírat krůtí pečeni přímo kusem másla. Naše babičky ještě radily ji na závěr pokropit studenou vodou, aby kůrčička křupala.

Odpočinout, naporcovat a podávat - Před rozkrájením má krůtí pečeně odpočívat nejméně dvacet minut. Maso se příjemně zatáhne a zůstane šťavnaté. Na rozdíl od kuřete je mladé krůtí i krocaní maso nejen jemné, ale hlavně vyzrálejší. Krůty jdou na jatka v 15. až 16. týdnu věku (8,5–9,5 kg), krocani v 21. až 22. týdnu (až 21 kg).

Doba pečení celého kusu krůtího masa je závislá na jeho velikosti. V supermarketech jsou většinou k dostání krůty o hmotnosti čtyř kilogramů, to znamená, že bychom krůtu měli péct minimálně dvě a půl hodiny za stálého podlévání.

Nejcennější jsou krůtí prsa

Za kulinářsky nejcennější se u této drůbeže považují prsa. Divoce žijící krocani jsou však dost hubení. Proto byla vyšlechtěna tzv. širokoprsá krůta, u níž prsní sval tvoří až třetinu celkové hmotnosti. U samic dosahuje prsní sval tří kilogramů, u samců téměř šest.

Do obchodů se také často dodáva tzv.křehčené maso (křehčená prsa), injektované roztokem na přírodní bázi, které se také hodí na rožnění. Při tepelném opracování se okamžitě zatáhne a zůstává uvnitř šťavnaté.

Krůtu můžeme kromě pečení připravovat na mnoho jiných  způsobů. Lze je plnit nádivkou, z vykostěného kusu připravovat rolády, z křídel, drobů a krku vývary na polévku i péct. Z prsou zbavených kůže smažit řízky či tvořit malé rolády, což je pro většinu kuchařek časově nenáročné. Z krůtích jater jsou například velice chutné knedlíčky do polévek, přidávají se také do různých nádivek a patrně nejchutnější jsou obalená v hladké mouce a usmažená na másle.